"Robert Devlin" Senior Athlete Award

Award for outstanding athletic performance and achievement by a male or female, senior student-athlete over the course of their career at Worcester State.

Named after former athletic director Robert Devlin in 2009

Lancer Award | Freshman Athlete Award | "Peg Nugent" Award | Blue & Gold Award | "Rich Korzec" Athletic Service Award | Athlete of the Year

 

Male Honorees    
     
Year Name Sport
     
1990
Jonathan Carter
Track & Field
  Tony Price Basketball
1991
Chris Dube
Basketball
1992
Rob Lambert
Football
1993
Mike Wheeler
Basketball/Ice Hockey
1994 Chris Butts Football
  Alan Pettway Basketball
1995
Rob Ashton
Basketball
  Brian Fitzpatrick
Football
1996
Jason Akana
Baseball
  Derek Wahl
Ice Hockey
1997
Scott Holland
Football
1998
Keith Blanchette
Ice Hockey
  John Bowler Basketball
1999
Shawn McNamara
Baseball
  Wayne Russell Basketball
2000
Jeff Decoteau
Baseball
2001
Stanley Egbor
Track & Field
2002
Eric Swedberg
Baseball
2003
Greg Bennett
Soccer
  Chad Cosby Baseball
2004
Justin Vallas
Soccer/Ice Hockey
  Greg Wood Football
2005
Jason Garrett
Football/Basketball
  Matt Swett Track & Field
2006
Jeremy Gaucher
Football
  Jeff LaHair
Baseball
2007 Olaseni Fujah Track & Field
  Danny Harris Football
2008 Chris Gusha Baseball
  Nate Nelson Baseball
2009
Matt Brothers
Soccer
  Pat Good Baseball/Football
2010 Maurice Horton Basketball
  Joey Lucier Baseball
2011 Bob Bruso Golf
  Tyler Russell Football
2012 Tony Tokarz Football
2013 Graham Asum
Football
2014 Dane Jobst Basketball
  Brendan Whitson Soccer
2015 Terrence Gibson Track & Field
2016 Kemani Jones Football
2017 Paul Brooks Basketball
     

 

Female Honorees    
     
Year Name Sport
1990 Fran Lapierre
Track & Field
  Gayle Wallace
Field Hockey/Basketball/Softball
1991 Carrie Gladden
Basketball/Softball
1992 Rachael Bishop
Softball
1993 Nichole Assant
Track & Field
  Jessica Murphy Field Hockey/Basketball/Softball
1994 Melissa Charland
Field Hockey
1995 Kate Curren
Soccer
1996 Melissa Crowley
Soccer
1997 Elke Aun Track & Field
1998 Maura Cushing
Soccer/Basketball
  Julie Pramas Track & Field
1999 Renee Marcotte
Basketball
  Lisa Stockdale Field Hockey
2000 Sherri Kelly Soccer/Basketball
  Jillian LaPlante Softball
2001 Sacha Ashton
Basketball
  Katie O'Connor Soccer
2002 Trish Cushing
Soccer/Basketball
2003 Erin Hazen Soccer/Basketball
2004 Cristen Watt Field Hockey
2005 Rochelle Lavoie Volleyball/Track & Field/Softball
2006 Jessica Lisi Softball
  Jodi Nascimento Volleyball
2007 Ann Clark Field Hockey/Lacrosse
  Kim Massa Soccer
2008 Lauren Cush Soccer
  Lindsey DellChiaie Basketball
2009 Shannon Feeley Soccer/Lacrosse
  Tiffany Rotatori Soccer
2010 Andrea Ouellette Track & Field
  Lauren Saylor Volleyball
2011 Alexis George Basketball
  Michaella Mahoney Softball
2012 Kaleigh Charette Basketball
  Danielle Clifford Soccer
2013 Meaghan O'Keefe Basketball
  Briana Wise Track & Field
2014 Christy Deininger Track & Field
2015
Alyssa Jasper
Volleyball/Track & Field
2016
Jackie Connors
Lacrosse
2017 Courtney Salisbury  Volleyball/Softball