Lancer Award

Renamed Lancer Award In 1999; Original name was Sportsman of the Year

Award for male or female, senior student-athlete exemplifying dedication to their program, leadership qualities and good sportsmanship that may or may not have translated into superior statistics and accolades

"Robert Devlin" Senior Athlete Award | Freshman Athlete Award | "Peg Nugent" Award | Blue & Gold Award | "Rich Korzec" Athletic Service Award | Athlete of the Year

 

Male Honorees
   
     
Year Name Sport
1990 Kevin White
Ice Hockey
1991 Billy Polymeros
Football
1992
Chris Williams
Ice Hockey
1993 Troy Petersen
Basketball
1994 Larry Bray Soccer
  Gary Pierce
Football
1995 Vin Freelove Soccer
  Dan Grew
Football
1996 Sean Hendricks
Soccer
1997
Paul Connor
Ice Hockey
  Tom Serio
Baseball
1998 Chris DeSisto Football
1999 Mike Delaney
Ice Hockey
  Myles Lawton
Basketball
2000 Erik Nordahl Ice Hockey
  Jeff Paladino Baseball
2001 Jason Piskator
Baseball
2002
Mark Tomasetti
Ice Hockey
  Tom Espinosa Basketball
2003 Mike Gennetti
Football
  Matt Cruikshank
Ice Hockey
2004 Cean Oksanish
Football/Baseball
2005 Zac Attaway
Baseball
  Jason Monette
Track & Field
2006 Brad Bennett
Cross Country/Track & Field
2007 Kirk Monbleau Baseball
2008 John Remkus
Football/Track & Field
2009 Mark Johnson
Soccer/Track & Field
2010 Mike Borowiec
Baseball
  Pat Hamilton
Basketball
2011 Dave Douillette Basketball
2012 DJ Martin
Football
  Nick Asterito Ice Hockey
2013 Monte Goodwin Basketball
  Jon Parrella Track & Field
2014
Andrew Johnson
Track & Field
  Tom Laramee Football
2015 Jack Sprague Football
2016
Manny Cabral Basketball
2017 Paul Brooks Basketball

 

Female Honoress
   
     
Year Name Sport
1990 Wendy Flagg
Volleyball
1991 Peggy Seymour
Field Hockey/Softball
1992 Lori Davis Basketball/Softball
1993 Kristine Boudreau
Softball
1994 Kelly Murphy
Field Hockey/Softball
1995 Kelly Fournier
Basketball/Softball
1996 Lori Keefe Volleyball/Softball
  Kelly Martin
Tennis
1997 Jena Murray Basketball
  Tara Tokarz Field Hockey
1998 Leah Murray Basketball
1999 Karen Zalneraitis
Field Hockey
2000 Amy Ruffo
Softball
2001 Missy Nordberg Softball
2002 Lauren Burke
Basketball
2003 Kristen Jalbert
Basketball
2004 Shannon Montgomery
Lacrosse
  Colleen O'Leary Softball
2005 Trisha Crane
Volleyball/Basketball
2006 Angela Notaro
Field Hockey/Softball
2007 Melissa Colwell
Soccer
  Janelle Lavoie Volleyball/Track & Field
2008 Linh Nguyen Volleyball/Lacrosse
2009 Kim Cosenza Field Hockey/Lacrosse
2010
Stasia Twomey
Basketball
2011 Kara Rogato Soccer
  Karla Rotondi Field Hockey/Lacrosse
2012 Sarah Rafferty Track & Field/Soccer
2013 Ally Valencia
Field Hockey
2014 Katherine Bitters Field Hockey
  Vicki O'Brien Volleyball/Lacrosse
2015 Angela Grassetti Lacrosse
2016
Jillian Witkowski
Soccer/Softball
2017 Meghan Pini Field Hockey/Lacrosse