Freshman Athlete Award

Award for outstanding athletic performance and achievement by a male or female, freshman student-athlete

"Robert Devlin" Senior Athlete Award | Lancer Award"Peg Nugent" Award | Blue & Gold Award | "Rich Korzec" Athletic Service Award | Athlete of the Year

 

Male Honorees    
     
Year Name Sport
     
1990
Chris Ogbonnah
Soccer
1991 Roland Henrie
Ice Hockey
1992 Vin Freelove
Ice Hockey
1993 Larry Kelleher
Ice Hockey
1994
Scott Holland
Football
1995 Jim Ouellette
Football
1996 Prince Gayflor
Soccer
  Dan Hanson
Football
1997 Jason Richards
Baseball
  Kevin Rothemich
Ice Hockey
1998 Mario Horton
Basketball
  Fran Keefe
Ice Hockey
1999 Francisco Llovet Basketball
2000 Greg Bennett Soccer
2001 Cean Okstanish Football/Baseball
  Justin Vallas Soccer/Ice Hockey
2002
Zac Attaway
Football/Baseball
2003 Ross Coughlan
Basketball
2004 Olaseni Fujah
Track & Field
2005 Chuck Demonico
Soccer
2006 Matt Leeds
Football/Track & Field
2007 Adam Malek
Cross Country/Track & Field
2008 Nate Starling
Football/Track & Field
2009 John Cahalane
Ice Hockey
  Ian Fields Track & Field
2010 Chris Creen
Baseball
2011
Andrew Johnson
Track & Field
2012
Charles Gunter
Basketball
  Nathan Stanley Ice Hockey
2013 Y-Kim Sheppard
Football
  Jerome Drane Soccer/Track & Field
2014 Paul Brooks Basketball
2015 Chris Walles Football
2016 Bryan Brasil Soccer
  Alex Santos Basketball
  Marcus Vieira Track & Field
2017 Ben Palatino Baseball
     

 

Female Honorees    
     
Year Name Sport
1990 Jessica Murphy
Field Hockey/Basketball/Softball
1991 Jen Carreau
Track & Field
1992 Kathleen Curren
Track & Field
1993 Elke Aun
Track & Field
  Melissa Crowley
Soccer
1994 April Bernier
Softball
1995 Maura Cushing
Soccer/Basketball
  Julie Pramas Track & Field
1996 Renee Marcotte Basketball
  Lisa Stockdale
Field Hockey/Softball
1997 Jen Bullen Track & Field
  Jillian LaPlante
Softball
1998 Katie O'Connor
Soccer/Softball
1999 Trisha Cushing
Soccer/Basketball
  Heidi Roy
Field Hockey/Softball
2000 Nicole Lamotte
Softball
2001 Erin Carloto
Soccer/Basketball/Softball
2002 Rochelle Lavoie Basketball/Softball
2003 Michelle Goncalves Soccer
  Angela Notaro Field Hockey/Softball
2004 Janelle Lavoie Volleyball/Track & Field
  Kim Massa Soccer
2005 Nichole Gomes Field Hockey/Lacrosse
  Lauren Cush Soccer
2006 Shannon Feeley Soccer/Lacrosse
2007 Brittany Jamieson
Soccer/Lacrosse
  Lauren Saylor Volleyball
2008 Erin Doherty Soccer
  Angela Johnson Field Hockey/Lacrosse
2009 Mara Kralian Track & Field
2010 Alex Kerr Softball
  Briana Wise Track & Field
2011 Megan Brown Volleyball
  Gaby Gonet Soccer/Track & Field
2012
Alyssa Jasper
Track & Field/Volleyball
2013 Jackie Connors Lacrosse/Soccer
  Meghan Rich Softball
2014 Courtney Salisbury
Softball
  Angelina Sutherland Soccer/Lacrosse
2015 Justine Butler Soccer
  Nani Perez Basketball
2016 Tsara LeBlanc Soccer
  Mia Rogers Cross Country
  Brittany Herring Basketball
2017 Olivia Antonelli Field Hockey